Close

Víte, kolik Vám dám za hodinu Vašeho času? Vůbec nic!


Nedávno naproti mě seděl mentor a řešili jsme „cenovku“ naší práce. On sám si účtuje několik desítek tisíc za sezení a mně řekne tohle? Řekne, že mi nedá vůbec nic?!

Stop this Watch

Seděl jsem s pusou dokořán a nemohl jsem ze sebe několik sekund vydat ani hlásku. Byl jsem naštvaný. Na něj, že nevidí, co všechno pro něj mohu udělat a v čem jsem významně dál než on. A taky jsem byl naštvaný na sebe, že asi nemám pro takového člověka dostatečnou hodnotu v mé specializaci.

Ale pak mi to došlo. Skoro jednohlasně jsme oba řekli: „nezaplatím Vám nic za Váš čas, zaplatím Vám za něco, co pro mě bude mít hodnotu“.

Stejně tak, jako vy můžete chtít vyhodit pár nepotřebných blbostí, pro někoho můžou mít tyhle „staré krámy“ nevyčíslitelnou hodnotu. Na pohovorech se uchazečů ptají, jakou mají představu o platu. Ti většinou, aniž by věděli, co se po nich chce, stanovují cenu za jejich čas. Nepřemýšlí nad tím, jakou mohou novému zaměstnavateli přinést hodnotu.  V čem jsou jedineční a za co si tedy mohou říct o peníze. Co je „to“, díky čemu pohovor vyhrají?

Games Convention, Leipzig 2004

Jsme ochotni zaplatit jen za to, co pro nás má hodnotu

Pamatuji si, jak jsem běžel do bankomatu, když zubařka skončila se zákrokem. Cítil jsem, že peníze směňuji za kus svého zdraví a hodnotu jsem ctil. Stejně tak nesmlouvám o ceně léků pro svého syna, když je potřebuje.

Obchodníci mluví o parametrech a ceně jednotlivých produktů, poměřují je mezi sebou, ale často se ještě před prezentací zapomenou zeptat na základní otázku – co má pro vás hodnotu?

Co děláte jinak? Co vám jde snadno? Za co si vás lidi váží?

Nyní máte příležitost zjistit odpovědi na tyto otázky. Pokud je nenacházíte sami v sobě, zvedněte telefon a zeptejte se prvních 10 lidí, kteří vás napadnou. Stačí jen říct:Petře, přemýšlím nad tím, jak prezentovat sám sebe. Záleží mi na tvém názoru, a protože ty mě velmi dobře znáš, ptám se tě, za co si mě ceníš?“ Klidně dejte druhé straně čas na rozmyšlenou.  Odpovědi musíte nakonec vždycky najít hlavně sami v sobě, ale tyto rozhovory vám napoví.“

Často se pak stává to, že věci, které děláme snadno, děláme bez finanční odměny. To je škoda, nemyslíte? Pokud vás něco baví, a přidáte k tomu dostatečnou píli, přirozeně dosahujete lepších výsledků než ostatní. A právě za to vás mohou lidé a svět odměnit.

A jakou hodnotu světu přinášíte vy? Napište nám to do komentářů.

 

Nejhodnotnější věc, kterou Vám někdo může dát je jeho čas. Vážím si proto jak času svého tak času Vašeho, když čtete tyhle řádky To co učím - dělám.

Facebook Comments Plugin Powered byVivacity Infotech Pvt. Ltd.

Napsat komentář